Jak pozyskuje się korek?

Korek to wierzchnia warstwa kory dębu korkowego, występującego w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego: w północnej Afryce (Algieria, Maroko, Tunezja), w południowej Francji ( Korsyka), Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech. Największe powierzchnie lasy korkowe zajmują w Portugalii, skąd pochodzi ponad pięćdziesiąt procent rocznej produkcji korka.

Dąb korkowy – co to za roślina?

Dąb korkowy to roślina długowieczna. Przeciętnie żyje 150 lat, choć zdarzają się również okazy dwustuletnie. Dąb korkowy przez całe swoje życie wytwarza sprężystą korę. Niekorowany, obrasta nią do grubości 25 centymetrów. Kora zapewnia mu ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i pożarami lasu (korek jest materiałem niepalnym). Kora dębu korkowego składa się z dwóch warstw – wewnętrznej i zewnętrznej. Kora wewnętrzna stanowi podstawę, na której każdego roku przyrasta nowa kora zewnętrzna, przekształcająca się w tkankę martwą. Pełni ona wówczas rolę izolacji, chroniącej drzewo przed wahaniami temperatury oraz utratą wody. Właśnie ta cześć kory może być zdejmowana z drzewa bez szkody dla jego dalszej wegetacji i wykorzystywana do produkcji materiałów korkowych.
color cork

Pozyskiwanie korka

Najlepszym okresem na pozyskiwanie korka jest czas od początku maja do końca sierpnia. W tych miesiącach, korę łatwiej oddzielić od rośliny, nie uszkadzając jej, a drzewo szybko się regeneruje. Na odsłoniętej wówczas, żywej warstwie kory, powstaje kolejna, martwa warstwa korka. Pierwszy zbiór przeprowadza się, gdy drzewo ma 25–30 lat i obwód co najmniej 60 cm. Kolejne zbiory można wykonywać co 9 – 10 lat.
Pozyskiwanie korka powierza się tylko bardzo doświadczonym pracownikom. Okorowanie przeprowadza się ręcznie, przy użyciu bardzo ostrych siekier. Najpierw wykonywane są dwa nacięcia wokół pnia, jedno tuż nad ziemią, a drugie poniżej pierwszych konarów oraz dwa, trzy pionowe. Następnie przy użyciu płaskiego trzonka siekiery zrywa się korę, delikatnie ją podważając. Po zdjęciu kory następuje samoczynne gojenie ran, które trwa ok. 3 miesiące.
kapsle
Pozyskany korek suszy się i wykorzystuje do produkcji różnego rodzaju materiałów korkowych, stosowanych zarówno w przemyśle winiarskim, jak i budowniczym czy wykończeniowym. Duży wybór różnorodnych produktów z tego naturalnego materiału można znaleźć na stronie https://cork24.co.uk/adhesive-cork/18-self-adhesive-cork-sheet-5mm.html, co świadczy, iż ma on bardzo szerokie zastosowanie.
kartka na ścianie kork

Leave a Reply